Yanak Asma

Yanaktaki deri sarkmasını ve çene kenarı üzeri deri katlantılarını düzeltmektedir. Kulak önü favori bölgesindeki saçlı deri içinden ve şakak bölgesindeki saçlı deriden iğne delikleri açılıp özel dikişler ile bunlardan geçirilerek  uygulanmaktadır.

Asma Yöntemleri Kimlere Faydalı Olabilir
Genç ve orta yaş gurubu, sarkmaları aşırı değilse  en iyi faydalanan gurupdur. Bu kişilerde daha büyük müdahalelere (yüz-boyun germe ameliyatları) gerek olmadan daha taze, dinlenmiş, gençleşmiş bir durum elde edilebilir. Bu işlemlere enjeksiyonla doku (yağ, doku kokteyli) aşılamaları ve deri kollajenini tamir eden (fraksel, thermage gibi) yöntemlerle tedavi ilave edilirse, kişilerin ameliyatla tedavi olma gereksinimleri ileri tarihlere ertelenebilir.

Ameliyat Öncesi Değerlendirme
Bu tür bir sorunu olan kişinin öncelikle danışması gereken kişi bir plastik cerrah olmalıdır. Doktorunuzun muayenesinden sonra yöntemin nasıl uygulacağı hakkında  size bilgi verilecektir.. Komplikasyon riski iyileşme dönemindeki takiplerinizde cerrahlarınızın tavsiyelerine yakından uyarak minimuma indirilir.

Anestezi
Tüm asma işlemleri lokal anestezi ile ameliyatsız olarak uygulandığından kişi uygulamadan sonra evine / oteline gönderilmekte ve ertesi gün kontrole geldikten sonra kısa sürede günlük yaşantısına dönebilmektedir.

Kaş Asma

Gençlik ve güzelliği beraberce ve en etkin yansıtan bölge şüphesiz göz çevresidir. Kaşların sarkık olması kişiye yorgun ve hüzünlü bir ifade verir. Tiyatroda dramayı yansıtan maske bunu en soyut şekilde belirtir. Kaşların ve gözlerin yanlardan yukarıya doğru kalkık olması taze bakıştaki mutluluğu ve güzelliği ortaya çıkarır. Tiyatrodaki Komediyi yansıtan maske mutluluğu ve gülmeyi simgeler. Gözlerdeki taze bakışı ve güzelliği  alt ve üst kapaklardaki diri bir deri yapısı, bu bölgelerdeki dolgunluk, dış kantus dediğimiz dış kenarların gergin ve hafifçe yukarı doğru çekik olması sağlar. Göz cevresindeki çöküntüler, derilerdeki sarkma ve katlanmalar kişiyi yorgun, uykusunu alamamış ve bazen ise yaşlanmış gösterir. Bu bölgelere yapılan sınırlı fakat etkin müdahaleler kişilere hemen en kısa yoldan hoş, güzel ve genç bir görüntü kazandırır. Son 10 yılda estetik cerrahide, özellikle Amerika’da, alınan  olumsuz sonuçların, öz eleştiriler sonucunda, ve kazanılan tecrübelerin ışığında irdelenmesiyle, tekniklerde büyük değişikliklere gidilmesine yol açmıştır. Fresh look~Taze bakış elde edilirken doğallığı da korumanın önemi bu konudaki en deneyimli Plastik cerrahlar tarafından kabul edilmektedir.

Yorgun bakış ve yaşlanmayı tetikleyen faktörler:

Korunma tıp dalında en önem verilen konuların başında gelir. Bu nedenle çabuk yaşlanmayı tetikleyen faktörleri kısaca hatırlatmayı uygun buluyorum. Bunlar, Güneş ışınları ve ultraviolet ışınlar, sigara, aşırı mimik kasılmaları, üzüntüler, uykusuzluk, hormonal değişiklikler, yüze uygun olmayan kozmetiklerin tatbiki, zararsız olduğu kanıtlanmamış dolgu maddelerinin enjeksiyonu ve genetik faktörler olarak özetlenebilir.

Sarkmış kaşların kaldırılması:Ameliyatsız  kaş asma diye de adlandırılan bu yöntem, kesme, sıyırma gibi bir işlem olmadan sadece dikişle kaşların asılmasıdır. Çok büyük sarkmaları olmayan veya küçük müdahale isteyen kişilere, lokal anestezi ile uygulanan, 15 dakikalık bir yaklaşımdır. Buradaki prensibi daha iyi  kavramak için, elinize bir ayna alıp kaşlarınızın pozisyonuna bakınız, sonra sırt üstü yatağa uzanıp tekrar kaşlarınızın pozisyonuna baktığınızda kaşlarınızın eskisi kadar sarkık olmadığını göreceksiniz. Buradaki prensip yatar vaziyetteki kaşların, yatar pozisyonunda iken, dikişle asılmasıdır. Ayağa kalktığımızda artık kaşlar, yerçekimi nedeniyle aşağıya sarkamayacaktır. Bu pozisyon kişiye taze bakış kazandırmak için etkin ve basit bir yaklaşımdır. Ancak hastaların, bu işlemin bir germe değil bir asma olduğunu bilmeleri gerekir.

Hyalüronik Asit

Hyalüronik asit normalde bağ dokumuzda bulunan bir yapı taşıdır. Yaşlanma, güneş ışınları, mimiklerimizin etkisi ile yıllar içinde azalmakta ve bu da derin kırışıklık oluşumuna neden olmaktadır. Hyalüronik asit içeren dolgu maddelerinin enjeksiyonu ile bu derin çizgi ve oluklar anında yok olurlar

Nerelere Dolgu Enjeksiyonu Yapılabilir?
Dudak ve burun arasında uzanan nazolabiyal oluğa,
Kaş arasındaki kızma çizgisine
Göz çevresindeki kaz ayaklarına
Dudak kenarındaki üzüntü çizgilerine
Dudak kontürü ve hacimlendirilmesinde
Yanak ve çene hacimlendirilmesinde
Herhangi bir sebepten doku kaybı olan bölgelere yapılabilir

Uygulama Öncesi
Hastaların uygulama yapılacak günde aspirin, E vitamini ve antienflamatuar ilaçlar almaması istenir. Ön hazırlık olarak, uygulama yapılacak olan bölgeye lokal anestezi uygulanır.

Uygulama
Kırışıklığın derinliğine göre seçilecek olan dolgu maddesi, bölgeye doğrudan enjekte edilir. Uygulama, yapılacak olan bölgenin genişliğine göre 10 ila 30 dakika sürer. Uygulamanın hemen sonrasında görülebilecek ödem oluşumu yaklaşık 1-2 saatte geçmektedir. Hyalüronik asit dolgu maddesinin kalıcılığı 6 ila 8 ay olmakla beraber, düzenli yapılacak uygulamalarda bu süre 1 yıla kadar uzayabilir.

Uygulama Sonrası
Uygulama yapılan gün içinde;
Duş yapmak,
Sauna veya hamama gitmek,
Ağır spor yapmak sakıncalıdır,
Bunları dışında hasta gündelik aktivitelerine devam edebilir.

Botox

Yüzümüzdeki mimik kaslarının aşırı çalışması sonucu oluşan kırışıklıkların önlenmesindeki en pratik çözüm Botox enjeksiyonudur. Hem tedavi edici, hem de koruyucu özelliği vardır:

Yıllar içerisinde yüze yerleşmiş çizgilerin tamamen açılmasını sağlar. Henüz yüze yerleşmemiş ancak tekrarlayan kas hareketleriyle belirginleşen çizgilerin ise derinleşmeden düzelmesini sağlar. Ayrıca ter bezlerini bloke edici etkisiyle aşırı terlemeyi sonlandırır.

Nerelere Botox Uygulaması Yapılabilir?
Alındaki yatay kırışıklıklara
Göz çevresi kaz ayaklarına
Burun kenarındaki tavşan çizgilerine
Dudak üstündeki sigara çizgilerine
Çenedeki istenmeyen çizgilenmelere
Boyun bölgesindeki enine çizgilenmelere
Aşırı terleme olan avuç içi, ayak tabanı ve koltuk altına yapılabilir

Uygulama Öncesi
Özel bir hazırlık gerekmez

Uygulama
Kas hareketi yaptırılarak belirlenen noktalara uygulama yapılır. Uygulama, enjeksiyon yapılacak bölge sayısına göre 5 dakika ila 10 dakika sürer. Etkisi 24 saat içinde başlamakla beraber 5 gün sonra tam etkisi oluşur. 1 hafta sonra tam yok olmayan kırışıklıkların tedavisi rötuş uygulaması olarak yapılır. Etkisi 6 ay sürmekle beraber, düzenli uygulama yapıldığı takdirde etki süresi 1 yıla kadar uzayabilmektedir.

Uygulama Sonrası
Uygulama sonrasındaki 4 saat boyunca;
Başın arkaya veya öne eğilmesi yoluyla yapılan aktiviteler,
Uygulama yapılan bölgelerin masajlanması,
Sauna veya hamama gitmek,
Spor yapmaktan kaçınılmalıdır.
4 saatten sonra bütün aktiviteler yapılabilir