Kaş Asma

Gençlik ve güzelliği beraberce ve en etkin yansıtan bölge şüphesiz göz çevresidir. Kaşların sarkık olması kişiye yorgun ve hüzünlü bir ifade verir. Tiyatroda dramayı yansıtan maske bunu en soyut şekilde belirtir. Kaşların ve gözlerin yanlardan yukarıya doğru kalkık olması taze bakıştaki mutluluğu ve güzelliği ortaya çıkarır. Tiyatrodaki Komediyi yansıtan maske mutluluğu ve gülmeyi simgeler. Gözlerdeki taze bakışı ve güzelliği  alt ve üst kapaklardaki diri bir deri yapısı, bu bölgelerdeki dolgunluk, dış kantus dediğimiz dış kenarların gergin ve hafifçe yukarı doğru çekik olması sağlar. Göz cevresindeki çöküntüler, derilerdeki sarkma ve katlanmalar kişiyi yorgun, uykusunu alamamış ve bazen ise yaşlanmış gösterir. Bu bölgelere yapılan sınırlı fakat etkin müdahaleler kişilere hemen en kısa yoldan hoş, güzel ve genç bir görüntü kazandırır. Son 10 yılda estetik cerrahide, özellikle Amerika’da, alınan  olumsuz sonuçların, öz eleştiriler sonucunda, ve kazanılan tecrübelerin ışığında irdelenmesiyle, tekniklerde büyük değişikliklere gidilmesine yol açmıştır. Fresh look~Taze bakış elde edilirken doğallığı da korumanın önemi bu konudaki en deneyimli Plastik cerrahlar tarafından kabul edilmektedir.

Yorgun bakış ve yaşlanmayı tetikleyen faktörler:

Korunma tıp dalında en önem verilen konuların başında gelir. Bu nedenle çabuk yaşlanmayı tetikleyen faktörleri kısaca hatırlatmayı uygun buluyorum. Bunlar, Güneş ışınları ve ultraviolet ışınlar, sigara, aşırı mimik kasılmaları, üzüntüler, uykusuzluk, hormonal değişiklikler, yüze uygun olmayan kozmetiklerin tatbiki, zararsız olduğu kanıtlanmamış dolgu maddelerinin enjeksiyonu ve genetik faktörler olarak özetlenebilir.

Sarkmış kaşların kaldırılması:Ameliyatsız  kaş asma diye de adlandırılan bu yöntem, kesme, sıyırma gibi bir işlem olmadan sadece dikişle kaşların asılmasıdır. Çok büyük sarkmaları olmayan veya küçük müdahale isteyen kişilere, lokal anestezi ile uygulanan, 15 dakikalık bir yaklaşımdır. Buradaki prensibi daha iyi  kavramak için, elinize bir ayna alıp kaşlarınızın pozisyonuna bakınız, sonra sırt üstü yatağa uzanıp tekrar kaşlarınızın pozisyonuna baktığınızda kaşlarınızın eskisi kadar sarkık olmadığını göreceksiniz. Buradaki prensip yatar vaziyetteki kaşların, yatar pozisyonunda iken, dikişle asılmasıdır. Ayağa kalktığımızda artık kaşlar, yerçekimi nedeniyle aşağıya sarkamayacaktır. Bu pozisyon kişiye taze bakış kazandırmak için etkin ve basit bir yaklaşımdır. Ancak hastaların, bu işlemin bir germe değil bir asma olduğunu bilmeleri gerekir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir