Karın Germe

Tıbbi olarak ‘abdominoplasty’ olarak adlandırılan karın germe ameliyatı orta ve alt karın bölgesindeki fazla deri ve yağ dokusunun alınmasını ve karın duvarı kaslarının gerginliğine kavuşturulmasını içeren majör bir ameliyattır. Bu prosedür ile sarkan karın görünümü dramatik bir şekilde düzeltilir. Ama, problemin derecesi ve buna yapılacak ameliyatın büyüklüğüne göre değişik uzunlukta kalıcı bir ‘skar’ın (iz’in) kalacağını unutmayınız.

ABDOMİNOPLASTİ İÇİN EN UYGUN ADAYLAR:
Bu ameliyat için en uygun adaylar, görüntü olarak iyi şekle sahip olup, diyet veya eksersizle giderilemeyen karında yağ fazlalığı ve deri gevşekliği şikayeti olan kadın ve erkeklerdir. Abdominoplasty,  birkaç gebelik sonrası karın derisi ve kasları normale dönemeyecek kadar deforme olmuş kadınlar için özellikle çok yararlıdır. Deri elastikiyetinin kaybı ile birlikte bir miktar ‘obesite’ ( yağlanma ) şikayeti olan daha yaşlı hastalarda da bu ameliyat iyi sonuç vermektedir.
Önemli ölçüde zayıflamayı planlayan hastalar ameliyatı ertelemelidir. Aynı zamanda gelecekte hamile kalmayı düşünen kadınlar; ameliyat sırasında sıkılaştırılan karın kasları gebelik ile gevşeyebileceğinden, ameliyat olmak için gebelik sonrasını beklemelidirler. Eski karın ameliyatlarınıza bağlı skarlarınız mevcutsa doktorunuz ameliyat olmamamanız yönünde öneride bulunabilir veya sizi olağandan daha fazla iz kalacağı şeklinde uyarabilir.
Karın gerdirme ameliyatı sizin görünüşünüzü ve kendinize güveninizi geliştirecektir ama bu her zaman idealinizde geliştirdiğiniz görünüme ulaşmanızı  ve insanların size daha farklı davranmasını sağlamayabilir. Ameliyata karar vermeden önce beklentilerinizi gözden geçirip bunları cerrahınızla tartışınız.

CERRAHİ İŞLEMLERİN HEPSİ BİRAZ BELİRSİZLİK VE RİSK TAŞIR:
Her yıl dünyada binlerce abdominoplasty ameliyatı başarıyla yapılmaktadır.
Vücut konturlarını düzeltmek için yeterli deneyime sahip yetkin bir plastik cerrah tarafından yapıldığında sonuçlar hemen her zaman olumludur. Ama cerrahi söz konusu olduğunda risk her zaman vardır ve dolayısıyla bu prosedüre özel komplikasyonların riski de olacaktır.
Enfeksiyon, kan pıhtısı oluşması gibi ameliyat sonrası komplikasyonlar seyrektir. Enfeksiyon, oluşursa, yara temizliği ve antibiyotiklerle tedavi edilebilir ama hastanede kalış süresi uzar. Ameliyat sonrası mümkün olduğunca erken hareketli hale gelerek  kan pıhtısı oluşma riskini en aza indirebilirsiniz.
Sevimsiz skarlarla sonuçlanan kötü iyileşme ikinci bir operasyon gerektirebilir. Sigara içmek komplikasyon riskini arttırıp, iyileşmeyi geciktereceğinden; sigara içenlerin sigarayı bırakması öğütlenir. Cerrahınızın önerilerine (özellikle fiziksel aktivite konusundakilere),  hem ameliyat öncesi hem de ameliyat sonrası dönemde çok sıkı uyarak bu riskleri azaltabilirsiniz.
Kasık bölgesinin  hemen üst seviyesinden yapılan bir insizyonla orta ve alt karın bölgesindeki fazla deri ve yağ dokusu çıkarılır.

AMELİYATIN PLANLANMASI:
İlk görüşmenizde, cerrahınız sağlık durumunuzu gözden geçirip, karın bölgesindeki yağ depolanmasının derecesini belirleyecek ve derinizin ‘tonus”unu (elastikiyet’ini) ölçecektir. Sigara içiyorsanız, bir ilaç veya vitamin alıyorsanız bunu mutlaka doktorunuza söyleyiniz.

Beklentilerinizi doktorunuzla tartışırken açık olunuz. Cerrahınız da size alternatifleri ve bu alternatiflerin risklerini, kısıtlamalarını açıklarken aynı derecede açık olmalıdır.
Örneğin yağ depolanmanız sadece göbek altı bölgesinde lokalize ise; size daha az kompleks bir ameliyat olan ve genellikle ‘outpatient’ olarak (hastanede yatmadan) yapılan, ‘kısmi abdominoplasti’ veya ‘mini karın germe ‘ameliyatı olarak adlandırılan işlem yapılması daha uygun olabilir. Diğer yanda kısmi veya tam bir abdominoplasty’nin yanısıra ‘liposuction’ (yağ emilmesi) işlemi yapılması ile daha iyi bir kontura sahip olabilirsiniz. Bazen de en iyi sonuç  yalnız başına liposuction uygulaması ile elde edilir.
Cerrahınız  her koşulda, sizin için doğru olan ve  en iyi sonucu oluşturacak prosedürün  sizce de seçilmesine çaba gösterecektir.
Görüşme sırasında, cerrahınız size kullanacağı anesteziyi, ameliyatın gerçekleştirileceği yeri ve masrafları açıklamalıdır. Birçok durumda sağlık sigortaları abdominoplasty ameliyatlarını kapsamaz, ama yine de emin olmak için  sigorta poliçenizi kontrol etmenizde fayda vardır.

AMELİYAT İÇİN HAZIRLIK:
Ameliyat öncesi hazırlık için cerrahınız size yeme, içme, sigara içme, bazı ilaç ve vitaminlerin alınması veya alınmaması gibi noktaları içeren bazı özel direktiflerde bulunacaktır.
Eğer sigara içiyorsanız, ameliyat öncesi en az 2 hafta ve ameliyat sonrası en az 2 hafta sigara içmemelisiniz. Ameliyat öncesinde (özellikle karın bölgenize olmak üzere) güneşte fazla kalmaktan kaçınmalısınız. Ayrıca yine ameliyat öncesinde sinirleri
yıpratıcı yoğunlukta diyet programı uygulamamalısınız, aşırı diyet iyileşme potansiyelini de azaltabilir. Soğuk algınlığı veya herhangi bir enfeksiyon varlığında ameliyat ertelenebilir.
Hazırlık yaparken, ameliyat sonrası sizi eve götürecek ve gerekirse size birkaç gün yardım edecek  birisini ayarlamayı unutmayınız.

AMELİYATIN YAPILACAĞI YER:
Ameliyatınız bazı durumlarda ‘outpatient’ olarak hastanede yatmadan,bazı durumlarda da birkaç gün hastanede yatmanızı gerektiren ‘inpatient’ konumunda yapılabilir.

UYGULANACAK ANESTEZİ:
Doktorunuz , sizin tüm ameliyat boyunca uyuyor olacağınız genel anestezi ile ameliyat yolunu seçebilir.
Bazı cerrahlar, sizi sakinleştiren  bir sedatif ilaç ile kombine edilmiş lokal anestezi yolunu seçebilir. Bu durumda uyanık ama gevşemiş olacaksınız ; karın bölgeniz ağrıya duyarsız olacaktır. (Ama biraz çekilme hissi ve rahatsızlık duyabilirsiniz.)

CERRAHİ:
Total abdominoplasty gereken işleme bağlı olarak genellikle 3-4 saat sürer.
Kısmi abdominoplasty 1-2 saat sürebilir.
Sıklıkla bir kalça kemiğinden diğer yandaki kalça kemiğine  dek kasığın hemen üstünden uzanan bir  kesi hattı  kullanılır. Göbeği çevre dokulardan serbestleştirmek için, göbek çevresine  ikinci bir kesi yapılır. Mini  abdominoplasty’de kesi daha kısadır ve göbeğin yeri değiştirilmeyebilir.
Daha sonra karın derisi tamamen, kaburga kenarına kadar alttaki karın kaslarının üzerinden havaya kaldırılır. Karın kasları biraraya getirilerek sağlamlaştırılır; böylece daha sıkı bir karın duvarı ve daha ince bir bel hattı elde edilir.
Karın üzerinden kaldırılan deri aşağıya doğru gerilir; ve fazla deri ve yağ dokusu kesilerek çıkartılır. Gerdirilen karın derisinde  göbek için yeni bir delik açılarak, sapıyla  serbestleştirilmiş olan göbek buraya yerleştirilip dikilir. Sonuçta, kesi hatları dikilir; pansuman örtüleri ile örtülür ve toplanabilecek  fazla sıvıyı boşaltmak için yara bölgesine geçici bir ince tüp yerleştirilebilir.

Total abdominoplasty’de göbek  için yeni bir delik açılır. Her iki insizyon dikişlerle kapatılır.
Mini  abdominoplasty’de, deri sadece kesi hattı ile göbek arasındaki bölgede kaldırılır. Deri aşağıya doğru çekilir, fazla deri kesilip atılır, kesi hattı dikilir.

AMELİYAT SONRASI:
İlk birkaç gün, karın bölgenizde doku şişmesi (ödem) söz konusu olacağından; ağrı kesicilerle kontrol altına alınabilen bir rahatsızlık ve ağrı duyabilirsiniz. Uygulanan cerrahi işlemin derecesine göre, birkaç saat sonra evinize yollanabilir veya hastanede birkaç gün kalabilirsiniz.
Doktorunuz size, yıkanmanız ve giysilerinizin değiştirilmesi ile ilgili direktiflerde bulunacaktır. Önceleri doğrulmanız  mümküm olmamakla birlikte, en kısa zamanda yürümeye başlamanız gerekir.
Ameliyat sonrası, hastanın daha düz, daha ince bir karnı olacaktır. Skarlar kalıcıdır ama zamanla solar.
İnsizyon üzerindeki pansuman örtüsü daha sonra destekleyici bir korse ile değiştirilecektir. Herkesin iyileşme hızı farklılık göstermesiyle birlikte, iyileşmenizin genel olarak aşağıdaki süreci takip edeceğini düşünebilirsiniz:

1 Hafta içinde
Cerrahi drenaj tüpleri çıkartılacak
Morluklar ve şişlikler en üst noktaya çıkacak.

Birkaç hafta sonra
Koruyucu giysi giymeyi bırakabilirsiniz.
Aktivite ve egzersizlerinizi giderek arttırabilirsiniz.
Çok ağır olmayan işlerinize geri dönebilirsiniz. (ilk 3 haftada olduğu gibi)
Morluklar ve şişlikler iner ve sonuçları göremeye başlarsınız.

Birkaç ay sonra
Ameliyatınızın sonucunu tam olarak görebilirsiniz.
Halsizlik ve gerginlik hissi kaybolur. Yara izinizin kırmızımsı rengi solmaya başlar.

NORMALE DÖNÜŞ:
Kendinizi eskisi gibi hissetmeniz haftalar veya aylar alabilir. İyi bir fizik kondisyona sahipseniz, kuvvetli karın kaslarınız sayesinde abdominoplasty sonrası toparlamanız çok hızlı olacaktır. Bazıları iki hafta sonra işe başlarken bazılarının 3-4 hafta dinlenmesi gerekebilir.
Eksersizler daha iyi iyileşmenizi sağlayacaktır. Daha önce hiç eksersiz yapmamış kişiler bile; doku şişmesinin azaltılması, kan pıhtısı ihtimalinin azaltılması ve kas tonus’unun sağlanması için eksersiz programına başlamalıdır. Aşırı eksersizden erken dönemde kaçınılmalıdır.  Bu konuyu  mutlaka doktorunuza danışın.
İlk 3 – 6 ay boyunca skarlarınız iyileştikçe daha kötüleşiyormuş gibi görünebilir, ama bu normaldir. Skarlarınızın düzleşmesi ve renginin solması için 9 ay – 1 yıl kadar beklemeniz gerekir. Tamamen solmamamalarına rağmen, karın skarları, birçok giysi hatta mayo ve bikini altında bile görülmez bir konuma sahiptir.

YENİ GÖRÜNÜMÜNÜZ:
Kısmi veya total olsun, abdominoplasty , karın kasları zayıflamış ve derisi gevşeyip sarkmış kişiler için mükemmel sonuç verir. Birçok vakada, eğer dengeli bir diyet ve düzenli bir eksersiz programı uygulanırsa  sonuçlar çok uzun sürelidir.
Eğer beklentilerinizde gerçekçi iseniz ve kalıcı skar, uzun bir toparlanma dönemi gibi
konulara hazırlıklı iseniz , ‘abdominoplasty’ sizin için cevap olabilir.

MERAK EDİLEN SORULAR VE CEVAPLARI

S: Oluşacak yara izi herhangi mevcut bir lazerle yok edilebilir mi?
C: Quantum IPL yara izini azaltabilir rengini açabilir ancak tamamen yok edemez

S: Karın tamamen düz bir görünüme kavuşur mu yoksa yuvarlak bir hat mı oluşur?
C: Tammen gergin ve düz hale gelir ancak konturlarını muhafaza eder

S: Ameliyat sonrası kilo alma durumunda bu bölgede tekrar aynı düzeyde bir yağlanma oluşur mı?
C: Hayır, aynı zamanda liposuction yapıldığından yağ hücreleri de en az %50 azalacaktır, böylece bu bölgelere eskisi kadar yağ toplanamaz

S: Egzersiz olarak aletli gimnastik de yapılabilir mi?
C: Altı haftadan sonar yavaş yavaş arttırılarak her türlü jimnastik yapılabilir.

S: Kesi izi sezaryan durumunda yapılan kesi izine ve bölgesine denk midir?
C: Evet, fakat daha uzun bir kesi yapılır.

S: Sezaryan ile doğum yapacak bir bayanda aynı anda bu ameliyatın da gerçekleştirilmesi mümkün müdür?
C: Mümkün fakat mahzurludur, zira karın ve karın içindeki uterus’un (rahim) hacmi çok büyüktür

S: Doğumdan ne kadar sonra yapılması uygundur?
C: En uygun süre 9 aydır.

S: İleride tekrar çocuk sahibi olmak istesek bu mümkün müdür?
C: Elbette mümkündür, doğum yapmanıza veya sağlığınıza zararlı bir durum oluşmaz. Ancak karnınızda yeniden gevşeme oluşabilir.

 

 

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir