Yüz Germe

Yüz germe, (Face-Lift veya Rhytidectomy) yüz ve boyun derisinin sarkması ve kırışıklıkları gibi yaşlanma belirtilerini düzeltmek ve bazen ortadan kaldırmak için uygulanan estetik cerrahidir ve yüz gençleştirme cerrahisinin sadece bir kısmını teşkil eder.


AMELİYAT ÖNCESİ DEĞERLENDİRME:
Yüz germe düşünen kişinin atması gereken ilk adım plastik cerraha danışmaktır. Kişi arzulanan sonucun mükemmeliyet değil düzelme olduğunu akılda tutarak ameliyat sonrası daha iyi görünmek ve daha iyi hissetmek konusundaki beklentilerini açık yüreklilikle tartışmalıdır.
Herhangi bir estetik ameliyat girişiminden önce saptanması gereken en önemli etkenlerden biri duygusal kararlılıktır. “Yeni” bir yüz yeni bir yaşamı garantilemez. Yüz germe görünümünüzü düzeltebilir ve kendinize güveninizi tazeleyebilir; fakat gerisi size kalmaktadır.
Muayene ettikten sonra cerrah, sizinle, yöntemle ilgili kararları etkileyecek diğer değişkenleri tartışacaktır. Sıklıkla, yüz germenin, kişinin yaşını 5-10 yıl gençleştireceği söylenir, fakat kesin bir sonucu önceden belirlemek imkansızdır. Daha gerçek olarak, başarılı bir yüz germe kişinin yaşı için daha iyi gözükmesini sağlar. Düzelmenin derecesi yaş, katılım, kemik yapısı, derinin kişisel özellikleri alkol, sigara kullanımı, beslenme, alışkanlıklar gibi etkenler tarafından belirlenir. Bu aynı faktörler, bir dereceye kadar yüz germenin ne kadar etkili olacağını da belirler.
İlk ziyaret esnasında cerrah durumunuza özel detaylar, kullanılacak teknik ve anestezi, ameliyatın nerede yapılacağı da dahil açıklayacaktır. Yüz germe kararı vermeden önce riskler ve masrafı gibi ilave faktörler de bu esnada cerrahla tartışılmalıdır.

CERRAHİ YÖNTEM:

Yüz germe tipik olarak yüz ve boyundan  gevşek ve  sarkmış derilerin uzaklaştırılması için uygulanır. İşlemin miktarı hangi değişikliklerin arzulandığına ve cerrahınızın neyi uygun bulduğuna dayanır. Gözler çevresindeki torbalanmaların uzaklaştırılması isteniyorsa göz kapağı cerrahisi (blepharoplasty) yüz germe ameliyatı ile birlikte veya ayrı bir ameliyat olarak yapılabilir. Alın germe, gıdık liposuction, doku enjeksiyonları, yüz kontur değişiklikleri, peeling laser v.s. yüz germe ameliyatı ile birlikte veya ayrı bir ameliyat olarak önerilebilir.
Cerrahınızın önerileri doğrultusunda, cerrahınızın ofisinde veya bir hastanede ameliyat edilebilirsiniz.
Ameliyat esnasında yüz germe önce yüzün bir tarafında ve sonra diğer tarafında uygulanır. Kesi yapılmadan önce kesilerek çıkarılacak deri parçası üzerindeki saç kesilecektir. Kesiler sıklıkla kişinin ihtiyacına ve cerrahın yöntemine uyacak şekilde kişiye özel ayarlanır. Birçok vakada  kesiye şakaklarda saç hattı içinde başlanır. Şakaklardaki germe ve kaşların kaldırılması artık tüm kafatasına kesi yapılmadan şakak bölgesinde  saçlı deri içine küçük bir kesi yapılıp endoskopik usuller kullanılarak tüm alın derisine müdahale yapılabilir. Kesi daha sonra aşağıya doğru kulak önündeki doğal hat boyunca ilerler, kulak memesinden arkaya döner ve kulak arkasındaki saçlı deriye ilerler. Bazen boyun derisindeki fazlalığa ulaşım sağlamak amacıyla çene altına küçük bir kesi gerekebilir.
Bu yaklaşım yüzdeki konturu çok olumlu etkiler, yüzdeki yorgun ifadeyi yok edip yüz germe ameliyatından alınan sonuçları daha olumlu kılar. Yüz konturunu düzelten diğer önemli yardımcı müdahale  ise ameliyatın sonunda deri altına doku kokteyli veya yağ enjeksiyonları ile takviye yapılmasıdır.
Kesiler boyunca çalışarak cerrah deriyi altındaki yağ ve kastan ayırır. Deri şakak bölgesinde yukarı ve arkaya çekilir, aynı zamanda kulak arkasında ve kulak önünde de gerilerek fazlalık uzaklaştırılır. Yüz germe tekniğinde son 2 senedeki önemli yenilik, deri altındaki kas ve zarların orta yüz bölgesinde yukarı, göz çukurlarına doğru toparlanmasıdır.
Bazı vakalarda çene ve boyundaki yağ birikimleri uzaklaştırılır ve sarkmış kas ve bağ dokusu gerilir.
Eğer aynı ameliyatta göz kapağı estetiği uygulanacaksa, cerrah alt ve üst göz kapaklarında genellikle göz dış kenarlarındaki “kaz ayaklarına” kadar uzanan kesiler yapacaktır. Daha sonra fazla deri ve altındaki yağ uzaklaştırılacaktır.

Doğal deri hatları ve kıvrımları boyunca yapılmış kesiler dikişlerle kapatılır. Her ne kadar cerrah yara izlerini en az göze çarpacak şekilde ayarlamak için (örneğin saç içi) her çabayı gösterecekse de, yara izleri kaçınılmazdır. Vakaların çoğunda izler zamanla     solacak ve zor görülür hale gecektir. En farkedilir olanı kulak arkasındadır, fakat saç ile kolaylıkla kapatılabilir.

Ameliyatı takiben, deri altına birikebilecek az miktarda kan ve sıvının drenajına  (boşaltılmasına) müsaade etmek için kulak arkasına ince bir tüp yerleştirilir. Yüz ve boyuna, geniş ve gevşek bir pansuman uygulanacaktır.
Ameliyatın tipine, çeşitliliğine ve miktarına bağlı olarak, örneğin (estetik göz kapağı cerrahisi yapılıp yapılmadığına bağlı olarak)işlem genellikle 3-5 saat veya daha fazla sürer.

AMELİYAT SONRASI DÜZELME:
Ameliyat sonrası, ilaçlarla kolaylıkla kontrol edilebilen çok hafif ağrı vardır. Bir kaç gün içinde başınızın biraz yükseltilmiş olarak yatmanız istenecektir. Eğer dren kullanıldıysa ameliyatı takiben birinci veya ikinci günde uzaklaştırılacaktır. Pansumanlar genellikle bir gün sonra uzaklaştırılır. Ameliyatın ertesi gününden itibaren size önerilecek boyunluğu takmanız gerekecektir. Hastaneye yatırılmış hastalar ikinci ile üçüncü günde çıkarılacaktır.
Şişme ve deride renk değişimi sıktır ve genellikle birinci ve ikinci haftada gerileyecektir. Hastaların çoğu ameliyatı takiben yüz ve boyunda uyuşukluk veya gerginlik hissinden bahsederler. Bu durumların yoğunluğu ve ne kadar süreceği kişiden kişiye farklılık gösterir.
Yüz germe ameliyatının amacı, doğal, daha genç ve daha çekici bir görünümdür. Bununla birlikte normal iyileşme aşamalı bir süreçtir ve nihai sonuç en az 3 hafta farkedilmeyecektir.
Makyaj malzemelerinin kullanımına dikişler alındıktan sonra müsaade edilir. Güneşe çıkma ameliyat sonrası bir kaç ay sınırlanma ve buna yüksek koruma faktörlü güneş ekran kremlerinin kullanımı eşlik etmelidir.
Herkesin iyileşme hızı farklılık göstermesiyle birlikte, iyileşmenizin genel olarak aşağıdaki süreci takip edeceğini düşünebilirsiniz :

İlk gün:
İyileşmenin bu erken devresinde, şişlikleri ve morlukları en aza indirmek için boyunluğunuzu kullanmanız gerekmektedir.

Bir hafta içinde:
Şişlikler en üst noktaya çıkacak ve sonra inmeye başlayacak.
Bandajınız açılacak ve duş alabileceksiniz.
Dikişleriniz alınacak
Hafif işlerinize geri dönebilirsiniz ancak uyurken boyunluğunuzu kullanmaya devam edeceksiniz.
Solgunluğunuzu kapatmak içn makyaj yapabilirsiniz.

İki hafta içinde:
Morluklarınızın büyük bir kısmı kaybolacak.
Çok ağır olmayan normal aktivitelerinize geri dönebilirsiniz.

Birkaç hafta sonra:
Egzersizlerinize yeniden başlayabileceksiniz.
Şişlikleriniz tamamen inecek.
Yüzünüzdeki hissizleşme azalacak, ancak tamanen geçmesi birkaç ay alabilir.
İyileşme sürecinde, güneş ışınlarından kaçınmalısınız ve uzun bir süre güneş koruyucu kremler kullanmaya dikkat etmelisiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir